Budapeszt

Budapeszt - stolica Węgier

Budapeszt to wymarzone miejsce nie tylko na krótkie weekendowe wypady, ale i na dłuższy wakacyjny wypoczynek. Budapeszt to jedno z bardziej urokliwych miast Europy, prawdziwa mieszanka kultur. Wszak było jedną z najmniejszych pereł w koronie monarchii Austro – Węgierskiej. Urlop w Budapeszcie na pewno nie będzie urlopem zmarnowanym…

Co zwiedzać w Budapeszcie?

Kiedyś wczasy nad Batonem były szalenie modne, obecnie Węgry, jako kierunek urlopowo – wakacyjny stracił na popularności. A bardzo szkoda…
Niebagatelną zaletą Budapesztu jest samo położenie, miasto rozciąga się malowniczo nad Dunajem, który dzieli je wyraźnie na dwie części. Każda z tych części ma swój odmienny charakter. Lewobrzeżny Peszt położony jest na równinie, zaś prawobrzeżna Buda rozciąga się na licznych wzgórzach.
Jedną z atrakcji miasta jest metro. Po metropolii można poruszać się trzema linami. Oczywiście wszyscy wiedzą, że najstarsze na świecie metro mają Londyńczycy, ale Węgrzy mają najstarsze metro na kontynencie i bardzo się tym faktem szczycą (tzw. Milenijna Kolej Podziemna). Linia M1 została wpisana na Listę obiektów światowego dziedzictwa kultury.

Kolejną ciekawą atrakcją, jaką może poszczycić się Budapeszt są mosty. Most Łańcuchowy, Most Małgorzaty i chyba najbardziej charakterystyczny dla przeciętnego turysty Most Elżbiety, nazwany tak, aby upamiętnić austriacką cesarzową Sisi, która szczególnie pokochała Wigierską stolicę i przedkładała jej uroki nad wiedeńskie salony.
Budapeszt to także bardzo znane miasto uzdrowiskowe. Słynie z aż dziesięciu łaźni leczniczych i licznych źródeł wody mineralnej.

Aby zobaczyć coś ciekawego najlepiej ruszyć na spacer Budapesztańskimi ulicami. t Váci utca to najbardziej znany deptak położony praktycznie nad brzegami Dunaju. Przy tej ulicy znajdują się najbardziej luksusowe butiki w stolicy.

Oczywiście to tylko niektóre z zabytków, jakie oferuje Budapeszt. Warto odwiedzić wyspę Małgorzaty, choć daleka przyjrzeć się budynkowi parlamentu czy wejść na Górę Gellerta.
Nasycenie i zróżnicowanie zabytków jest tak wielkie, że każdy nawet najbardziej wybredny turysta znajdzie coś dla siebie…

« (Previous Post)
(Next Post) »


Comments are Closed

© 2024: Wakacyjnie... | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress